![epitafios20fyteia202024204.jpg](https://i0.wp.com/www.kathemera.gr/wp-content/uploads/2024/05/epitafios20fyteia202024204.jpg?resize=696%2C392&ssl=1)
Με κατάνυξη πραγματοποιήθηκε και φέτος η Ακολουθία του Επιταφίου στην ορεινή Φυτειά Ημαθίας, το απόγευμα της Μ. Παρασκευής 3 Μαΐου 2024.
Τα εγκώμια του Επιταφίου έψαλλαν άνδρες και γυναίκες του χωριού, χωρισμένοι σε δύο χορούς, ενώ η περιφορά έγινε από το Ναό του Αγ. Νικολάου προς την πλατεία της Φυτειάς και επέστρεψε η πομπή στο Ναό, όπου όλοι οι πιστοί είχαν την ευκαιρία να περάσουν κάτω από τον Επιτάφιο και να πάρουν την ευλογία του.
Δείτε βίντεο και φωτό: