Προβάδισμα του Mikko Hirvonen μετά την super ειδική που έγινε σήμερα Πέμπτη βράδυ στο Κάλιαρι. Η ασφάλτινη πολύ σύντομη υπέρ-ειδική μήκους 1.3 km, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θα αντιμετωπίσουν την αυριανή ημέρα τα πληρώματα.
Ο χρόνος του Hirvonen (M-Sport Ford) 1m19.1s του έδωσε το προβάδισμα κατά 2 δέκατα του δευτερολέπτου από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Sebastien Ogier(Volkswagen ) και τον Thierry Neuville (Hyundai) που έκαναν τον ίδιο χρόνο 1m19.3s.
Στην τέταρτη θέση ο Juho Hanninen (Hyundai) με χρόνο 1m20.3s ενώ στην πέμπτη ο Jari-Matti Latvala με 1m20.8s.
O Robert Kubica αν και ταχύτερος στο shakedown έμεινε εκτός δεκάδας.
Αναμονή για την αυριανή ημέρα, η οποία είναι η δυσκολότερη του αγώνα για τα πληρώματα, με 8 ειδικές διαδρομές και συνολικά 159,60 km.
1. Mikko Hirvonen M-Sport Ford 1m19.1s 2. Thierry Neuville Hyundai +0,2 s 3. Sebastien Ogier VW +0,2 s 4. Juho Hanninen Hyundai +1,2 s 5. Jari-Matti Latvala VW +1,7 s 6. Kris Meeke Citroen +1,7 s 7. Elfyn Evans M-Sport Ford +1.8 s 8. Ανδρέας Mikkelsen VW +1,8 s 9. Henning Solberg M-Sport Ford +2.1 s 10. Mads Ostberg Citroen +2.6 s https://www.youtube.com/watch?v=PGA9NJPUws4