![dim_ver](https://i0.wp.com/www.kathemera.gr/wp-content/uploads/2013/11/dim_ver.jpg?resize=576%2C353&ssl=1)
Καλούνται οι ιδιοκτήτες σημείων υδροληψίας από επιφανειακά ή υπόγεια συστήματα (πομόνες, γεωτρήσεις, πηγάδια κτλ), να εγγραφούν στο Εθνικό Μητρώο Σημείων Υδροληψίας (Ε.Μ.Σ.Υ.) .
Αιτήσεις υπάρχουν στο Δήμο Βέροιας Τμήμα Υδραυλικών και Εγγειοβελτιωτικών Έργων, Βικέλα 4, Βέροια – ισόγειο καθώς επίσης και στο διαδίκτυο (Απόφαση αριθμ. οικ. 145026/10.1.2014-ΦΕΚ Β’ 31/14-1-2014).
Τονίζεται ότι όσοι δεν φροντίσουν μέχρι τις 15 Μαΐου 2014 να δηλώσουν τις εκμεταλλεύσεις σημείων υδροληψίας που διαθέτουν, θα υποστούν τις προβλεπόμενες κυρώσεις του νόμου με επιβολή προστίμου.