![provata](https://i0.wp.com/www.kathemera.gr/wp-content/uploads/2013/11/provata.jpg?resize=480%2C320&ssl=1)
Εγκρίθηκε η εφαρμογή, από 1ης Ιανουαρίου 2014 Προγράμματος επιδημιολογικής επιτήρησης του Καταρροϊκού πυρετού (ΚΠ) στην Ελλάδα για το έτος 2014, με σχετική απόφαση του ΥΠΑΑΤ.
Στόχοι του προγράμματος είναι:
(α) Η συστηματική έρευνα και διαφορική διάγνωση με εφαρμογή κατάλληλων εργαστηριακών τεχνικών του Καταρροϊκού Πυρετού στα βοοειδή μέσω της παθητικής και ενεργητικής επιτήρησης.
(β) Επί ορομετατροπής βοοειδούς – μάρτυρα, η άμεση διενέργεια περαιτέρω έρευνας (κλινική και εργαστηριακή) για τον αποκλεισμό ή μη της κυκλοφορίας του ιού του ΚΠ.
(γ) Η έρευνα μέσω της εντομολογικής επιτήρησης του είδους και της διασποράς των ξενιστών Culicoides στη χώρα.
Διαβάστε λεπτομέρειες εδώ