![oikoumenikos patriarxis - mitropolitis verias](https://i0.wp.com/www.kathemera.gr/wp-content/uploads/2013/04/oikoumenikos-patriarxis-mitropolitis-verias.jpg?resize=638%2C425&ssl=1)
Στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, στο Φανάρι της Κωνσταντινούπολης, βρέθηκε τις προηγούμενες ημέρες ο Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων, συνοδευόμενος από κληρικούς της Μητρόπολης.
Ο κ. Παντελεήμων παρέστη, συμπροσευχόμενος, στην τέλεση της Θείας Λειτουργίας των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων, την οποία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος, ο οποίος μάλιστα κήρυξε τον θείο λόγο, απευθυνόμενος ιδιαίτερα σε μαθητές λυκείου της Ρόδου, που παρακολούθησαν την Θ. Λειτουργία.
Να σημειωθεί ότι η Μητρόπολη Βεροίας ανήκει στις λεγόμενες “Νέες Χώρες” (Μακεδονία – Θράκη), που ως πνευματικό επικεφαλής έχει τον Οικουμενικό Πατριάρχη.