Επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε ότι μία ομάδα επαγγελματιών υγείας της περιοχής μας αποτελούμενη και από στελέχη με προηγούμενη εμπειρία στην οργάνωση και διοίκηση υπηρεσιών ψυχικής υγείας αποφάσισε να κινηθεί από κοινού με λήπτες υπηρεσιών ψυχικής υγείας στην κατεύθυνση πρωτοβουλίας για τη σύσταση ΚοιΣΠΕ στην Ημαθία. Με την ενέργεια αυτή προσδοκούμε να δημιουργηθεί και στην Ημαθία ένας φορέας μέσω του οποίου άτομα με ψυχικές παθήσεις θα μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στην αγορά εργασίας.
Η οργάνωση και λειτουργία των ΚοιΣΠΕ προβλέπεται στον Ν.2716/1999 σχετικό με την ανάπτυξη και εκσυγχρονισμό των υπηρεσιών ψυχικής υγείας. Οι ΚοιΣΠΕ είναι παραγωγικές και εμπορικές μονάδες ενώ επίσης αποτελούν και μονάδες ψυχικής υγείας που αποβλέπουν στην κοινωνική και οικονομική ενσωμάτωση και επαγγελματική ένταξη των χρηστών υπηρεσιών ψυχικής υγείας με ψυχοκοινωνικά προβλήματα.
Με το πέρας της ενημέρωσης, οι συμμετέχοντες της πρωτοβουλίας θα συστήσουν την προσωρινή διοικούσα επιτροπή του ΚοιΣΠΕ.