![](https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-GWkKTL7-Cfs/UJJ6bpQH3UI/AAAAAAAAE_Y/qkuK5AiwDB8/s200/images.jpg?resize=200%2C133)
Η υπηρεσία μας ενημέρωσε τους κτηνιάτρους της και τους ιδιώτες κτηνιάτρους του Ν. Ημαθίας σχετικά με το κρούσμα λύσσας, την εφαρμογή εμβολιασμού ή αναμνηστικού εμβολιασμού σκύλων, γάτων με προτεραιότητα σε ποιμενικούς και κυνηγετικούς σκύλους.
Επίσης έχουν ενημερωθεί σχετικά η Δ/νση Δασών Π.Ε. Ημαθίας, οι κυνηγετικοί σύλλογοι, το Σωματείο Αιγοπροβατοτρόφων, ο Βοοτροφικός Συνεταιρισμός και οι Δήμοι Βέροιας, Νάουσας, Αλεξάνδρειας. Εφιστάται η προσοχή των κτηνοτρόφων, των κυνηγών, των ιδιοκτητών ζώων συντροφιάς(σκύλοι, γάτες), όταν διαπιστώσουν ασυνήθιστη συμπεριφορά στα ζώα τους (όπως νευρικά συμπτώματα, σιελόρροια, επιθετικότητα, κινήσεις αεροφαγίας, δυσκολία κατάποσης, υδροφοβία) να απευθύνονται άμεσα σε κτηνιάτρους.
Για περισσότερες διευκρινήσεις- πληροφορίες παρακαλούμε να απευθύνεστε και στα τηλέφωνα της υπηρεσίας μας: 23313-50132,50130 & 2332022759.