Για πρώτη φορά το Γραφείο Πολιτικής Προστασίας απέκτησε πλήρη επάνδρωση με στελεχιακό δυναμικό οκτώ (8) υπαλλήλων του Δήμου και έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για την εγκατάσταση του Γραφείου Πολιτικής Προστασίας σε ακίνητο επί της οδού 16ης Οκτωβρίου, όπου θα λειτουργήσει και το Κέντρο Επιχειρήσεων του Δήμου σε συνεργασία με το ΕΣΕΠΑ και τους Πυροσβέστες του Κόσμου, που θα φιλοξενηθούν στον ίδιο χώρο.
Ο Δήμος έχει φροντίσει για την επάρκεια σε αλάτι (300 τον.) για την αντιμετώπιση των παγετών στο οδικό δίκτυο του Δήμου και έχει ξεκινήσει η διανομή του στις Δημοτικές Κοινότητες κατά προτεραιότητα στις ορεινές περιοχές. Ακόμα, μοιράζονται σακιά με αλάτι σε σχολεία, με έμφαση σε εκείνα που βρίσκονται σε επικλινή εδάφη. «Ο Δήμος ετοιμάζει και ειδικό χώρο στην ιστοσελίδα του Δήμου, αποκλειστικά για την ενημέρωση του κοινού σε επίκαιρα θέματα Πολιτικής Προστασίας», τόνισε ο Αντιδήμαρχος κ. Μωϋσιάδης.
Ο σχεδιασμός παρέμβασης των συνεργείων του Δήμου, γίνεται με προτεραιότητα στο Νοσοκομείο, τις παραγωγικές εγκαταστάσεις, στα σχολεία (εφόσον λειτουργούν) κ.α. Ο κ. Μωϋσιάδης, ζήτησε με έμφαση απ τους Προέδρους των Δημοτικών Κοινοτήτων να τον ενημερώνουν εγγράφως για κάθε πρόβλημα που εντοπίζουν, ώστε, οτιδήποτε έχει διαφύγει του αρχικού σχεδιασμού να συμπεριληφθεί άμεσα.
Οι Πρόεδροι των Δημοτικών Κοινοτήτων που συμμετείχαν στη σύσκεψη, εντόπισαν απ τη μεριά τους μια σειρά θεμάτων στα οποία πρέπει να δοθεί έμφαση. Ιδιαίτερος προβληματισμός επικράτησε για το θέμα της εθελοντικής συνεισφοράς των πολιτών στην αντιμετώπιση ακραίων καιρικών φαινομένων, αφού τονίσθηκε ότι λόγω της οικονομικής ανέχειας δύσκολα μπορούν οι κάτοικοι των χωριών να διαθέσουν τα όποια μηχανήματα διαθέτουν (τρακτέρ με λεπίδες κτλ), χωρίς να τους καταβληθούν έστω τα καύσιμα.
Εντοπίσθηκαν σημεία του οδικού δικτύου στα οποία πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, τόσο για πλημμυρικά φαινόμενα, όσο και για τον πάγο. Όλοι συμφώνησαν ότι η συμμετοχή των κατοίκων στον καθαρισμό δρόμων και πεζοδρομίων μπροστά στα σπίτια τους ή τις επιχειρήσεις τους, είναι καθοριστικής σημασίας, ειδικά σε περίπτωση που οι υπηρεσίες θα κληθούν να αντιμετωπίσουν έντονη και παρατεταμένη χιονόπτωση με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όλο το 24ωρο.
Απ την πλευρά τους οι επικεφαλής των υπηρεσιών που παραβρέθηκαν αναφέρθηκαν στην ετοιμότητα τους και τόνισαν σημεία του οδικού δικτύου στα οποία πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερη προσοχή. Ο Προϊστάμενος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας κ. Διον. Συντίλας, αναφέρθηκε σε όσα προβλέπει η σχετική νομοθεσία για τον διαχωρισμό αρμοδιοτήτων μεταξύ υπηρεσιών. Τόνισε τη σημασία της συνδρομής των πολιτών στην αντιμετώπιση ακραίων φυσικών φαινομένων και διευκρίνισε ότι τα οχήματα της Πυροσβεστικής δεν μπορούν να χρησιμοποιούνται για τη ρυμούλκηση οχημάτων.
Ο Δασάρχης Βέροιας κ. Θ. Ευαγγελόπουλος, δήλωσε ότι τα οχήματα της υπηρεσίας του είναι στη διάθεση της Πολιτικής Προστασίας αλλά τόνισε ότι θα χρειαστούν καύσιμα τα οποία δεν διαθέτει η υπηρεσία του. Με την ευκαιρία υπενθύμισε τη συμβολή της υπηρεσίας του στην πρόληψη των δασικών πυρκαγιών.
Ο εκπρόσωπος της Τροχαίας Βέροιας, αναφέρθηκε σε επικίνδυνα σημεία του οδικού δικτύου και ζήτησε να γνωρίζει η υπηρεσία του, το συνεργείο επιφυλακής του Δήμου όλο το 24ωρο για να υπάρχει άμεση συνεργασία όποτε χρειάζεται.
Ο Πρόεδρος του ΕΣΕΠΑ κ. Νίκος Σαχινίδης, αναφέρθηκε στη σημασία της τόνωσης του εθελοντικού κινήματος σε επίπεδο Δήμου. Μίλησε για τις ευνοϊκές ρυθμίσεις του υπό σύνταξη νέου νόμου για την Πολιτική Προστασία και δήλωσε ότι οι δυνάμεις του ΕΣΕΠΑ, μαζί με την υλικοτεχνική υποδομή που διαθέτει η οργάνωση είναι στη διάθεση του Δήμου και κάθε δημόσιας Αρχής που θα χρειαστεί βοήθεια.
Στη σύσκεψη συμμετείχαν οι: