Οι βανδαλισμοί όμως δε σταματούν εδώ. Τη μανία βανδάλων γνώρισε και το Δημαρχείο της Βέροιας, από την πλευρά της πλατείας. Πιο συγκεκριμένα, άγνωστοι κατέστρεψαν τον εορταστικό φωτισμό του πρώτου ορόφου, σπάζοντας τα λαμπάκια, αποκολλώντας τη διακόσμηση, σπάζοντας τα ξύλινα κουφώματα των γραφείων, αφήνοντας τελικά εκτεθειμένα στο βρεγμένο έδαφος καλώδια τα οποία μέχρι πριν λίγο τροφοδοτούσαν με ρεύμα τα λαμπάκια του Δημαρχείου. Σημειώνεται ότι η πλατεία Δημαρχείου και ειδικά η πλευρά πλησίον του Δημαρχείου αποτελεί σημείο συγκέντρωσης νέων παιδιών αλλά και γονέων με μικρότερα παιδιά, δεδομένης δε της βροχής, γίνεται αντιληπτό το μέγεθος του κινδύνου.
Με αφορμή το θέμα, η Δήμαρχος Βέροιας, Χαρούλα Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη μας έστειλε την παρακάτω δήλωση:
«Όσο κι αν κάποιοι «συνδημότες» βρίσκουν ικανοποίηση στην οργανωμένη καταστροφή δημοτικής περιουσίας, στην κατατρομοκράτηση παιδιών, μαθητών, γονέων αλλά και υπαλλήλων, σε ό,τι έχει να κάνει και με τις φθορές στο Δημαρχείο, να ξέρουν ότι οι βαρβαρότητές τους δε θα περάσουν ατιμώρητες. Ο Δήμος φέτος, στο πλαίσιο των περικοπών, δεν αγόρασε ούτε ένα λαμπάκι, αξιοποιώντας το υλικό που είχε προμηθευτεί τα περασμένα χρόνια. Κάποιοι το κατέστρεψαν κι αυτό. Δεν ξέρουμε ποιοι το έκαναν. Εμείς δεν στοχοποιούμε ηλιακές ομάδες ή ομάδες συμφερόντων. Καταδικάζουμε ηθικά τα απαράδεκτα για ανθρώπους έργα των βανδάλων. Τις ευθύνες θα τις καταλογίσει η Δικαιοσύνη, η οποία έχει ήδη επιληφθεί».
Σημειώνεται τέλος, ότι ο κεντρικός εορταστικός στολισμός της πόλης (γιρλάντες), θα ανάψει από την Τετάρτη το βράδυ.