Οι πολίτες πρέπει να φροντίζουν για την αυτοπροστασία τους και ο καλύτερος τρόπος να το κάνουν, ώστε να μην επιφορτίζουν περισσότερο το έργο των υπηρεσιών, είναι να ελαχιστοποιούν τις μετακινήσεις στη διάρκεια της εξέλιξης των καιρικών φαινομένων.
Οι πολίτες που πρέπει να μετακινηθούν υπό αυτές τις συνθήκες, οφείλουν να λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα, αφενός για να προστατευτούν από ατυχήματα κι αφετέρου για να μη γίνουν οι ίδιοι αιτία πρόκλησης ατυχημάτων ή ταλαιπωρίας άλλων συνανθρώπων τους.
Η ατομική ευθύνη στην αντιμετώπιση μιας έκτακτης κατάστασης, είναι πολύ σημαντική για την αποτελεσματικότητα του έργου των υπηρεσιών.
Ειδικά τις γιορτινές μέρες, όλοι μας πρέπει να σκεφτόμαστε, ότι όταν εμείς πάμε για διασκέδαση κάποιοι συμπολίτες μας είναι σε επιφυλακή για τη δική μας ασφάλεια.
Εμείς είμαστε οι πολλοί και οι εργαζόμενοι της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου είναι οι λίγοι. Ας τους βοηθήσουμε κι ας βοηθηθούμε οι ίδιοι, μέσα από την ορθή συμπεριφορά και λειτουργία μας, ώστε να συμβάλλουμε στην μείωση των έκτακτων περιστατικών όταν οι καιρικές συνθήκες δημιουργούν δυσχέρεια στις μετακινήσεις μας.