Η Δήμαρχος Βέροιας δήλωσε σχετικά τα παρακάτω:
«Ξεκινάμε σήμερα τις δοκιμαστικές μεταφορές των απορριμμάτων μας, από την ανεξέλεγκτη και ρυπογόνο χωματερή του Αλιάκμονα, σε οργανωμένους χώρους διαχείρισης. Κάθε αρχή έχει τις δυσκολίες της, σύντομα όμως οι δυσκολίες αυτές θα ξεπεραστούν. Η ανεξέλεγκτη χωματερή του Αλιάκμονα κλείνει οριστικά και αρχίζουν οι διαδικασίες αποκατάστασης του περιβάλλοντος χώρου. Καθήκον τώρα της Δημοτικής μας αρχής είναι να αναζητήσει κάθε τρόπο σταδιακής μείωσης του κόστους μεταφοράς. Καθήκον όλων των δημοτών είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι μειώνοντας τον όγκο και το βάρος των απορριμμάτων που καθημερινά παράγουμε, βοηθούμε τελικά όχι μόνο στην προστασία του περιβάλλοντος αλλά ενισχύουμε και τον οικογενειακό μας προϋπολογισμό πληρώνοντας λιγότερο. Λιγότερα σκουπίδια, λιγότερα έξοδα για το κάθε σπίτι».