Η σύσκεψη αυτή, η οποία έρχεται σε συνέχεια σχετικής συνεργασίας που πραγματοποιήθηκε προ διμήνου, είχε ως σκοπό την επικαιροποίηση της πολιτικής αντιμετώπισης του προβλήματος με την εκ νέου δημοσιοποίηση του ζητήματος και την εκκίνηση καμπάνιας καθαρισμού των ομβρίων υδάτων με συμμετοχή των πολιτών καθώς μέχρι στιγμής τα μέτρα που ήδη ελήφθησαν δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Επίσης συμφωνήθηκε να εισαχθεί στο Δημοτικό Συμβούλιο θέμα σχετικά με την επιβολή προστίμων σε όσους παρανομούν, ιδίως με το να πετούν λύματα στους αγωγούς ομβρίων υδάτων.
Μετά τη λήξη της σύσκεψης, η Δήμαρχος Βέροιας Χαρούλα Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Η Δημόσια Υγεία αποτελούσε και αποτελεί ζήτημα συλλογικής ευθύνης. Η πολιτεία διά των θεσμοθετημένων της οργάνων έχει προβεί με σύστημα και πρόγραμμα σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των κουνουπιών. Οι συντονισμένες μας ενέργειες μάλιστα ήταν και αυτές που ευαισθητοποίησαν την Αποκεντρωμένη Διοίκηση προκειμένου να ξεκινήσει σχετική συνολική μελέτη υψηλού κόστους για το πρόβλημα της ‘Τάφρου 66’. Ωστόσο, ο ρόλος των πολιτών είναι πρωτεύων. Όσο προκαλούμε λύματα, τόσο θα υφιστάμεθα τις συνέπειες των πράξεών μας, στη διατροφή μας, στο νερό που πίνουμε, στον αέρα που αναπνέουμε, στην υγεία μας, εμείς και τα παιδιά μας. Αναλυτικές οδηγίες θα εκδοθούν εκ νέου άμεσα από τις υπηρεσίες μας. Είναι στο χέρι μας να απαλλαγούμε από τα κουνούπια».