Στην διαδικασία της Βέροιας, εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ ήταν ο Νίκος Κριθαρίδης, ο οποίος παραδέχθηκε ότι το κόμμα βρίσκεται σε πολιτική αμηχανία και μοναξιά εξ αιτίας της απογοήτευσης που προκάλεσε στον λαό η κυβέρνηση. «Είμαστε σε απομόνωση αλλά φταίει το ΠΑΣΟΚ γι αυτή την κρίση;» αναρρωτήθηκε ο κ. Κριθαρίδης και επέρριψε όλες τις ευθύνες για την κρίση στην προηγούμενη κυβέρνηση. «Κάναμε ιδεολογική υποχώρηση για να σώσουμε την χώρα» υποστήριξε και παραδέχθηκε ότι οι συνέπειες αυτές της κρίσης επιβάρυναν τα λαϊκά στρώματα.
Η τοποθέτηση του κ. Κριθαρίδη μάλλον εξόργισε περισσότερο τα λίγα στελέχη του ΠΑΣΟΚ που παραβρέθηκαν (ο μεγάλος αριθμός των κομματικών στελεχών έδειξε την δυσαρέσκειά του με την απουσία του). Η κριτική που ακολούθησε ήταν πολύ σκληρή κι έδειξε ότι η επόμενη μέρα για το ΠΑΣΟΚ θα είναι πολύ δύσκολη.
Η κεντρική ηγεσία του ΠΑΣΟΚ κατηγορήθηκε για το ότι ενώ γνώριζε την πολύ άσχημη κατάσταση της χώρας προκάλεσε εκλογές, χωρίς να έχει έτοιμη σοσιαλιστική πολιτική για να βγάλει την Ελλάδα από την κρίση, τονίστηκε ότι η κυβέρνηση δεν χτύπησε την διαφθορά και πολιτικοί που παραδέχθηκαν ότι «τα πήραν» κυκλοφορούν ελεύθεροι, υποστηρίχθηκε ότι τα κυβερνητικά μέτρα χτυπούν τον απλό πολίτη κι όχι το κεφάλαιο και επισημάνθηκε ότι το κόμμα πρέπει να πάει σε συνέδριο επανίδρυσης, υπογραμμίσθηκε ότι το ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να σταματήσει να ανέχεται στους κόλπους του τους άθλιους στο όνομα της ενότητας.