Με πανό κατέκλυσαν χθες το βράδυ την αίθουσα του πρώην Δημαρχείου Βεργίνας οι μαθητές, γονείς και κάτοικοι της Σφηκιάς, για να διαμαρτυρηθούν στο Δημοτικό Συμβούλιο Βέροιας, που συνεδρίαζε εκείνη την ώρα, για την αναγγελθείσα συγχώνευση του Δημοτικού Σχολείου Σφηκίας με το Σχολείο των Ριζωμάτων.
Στη συζήτηση που διεξήχθη για το θέμα, η μοναδική άποψη που εκφράστηκε ήταν η αντίθεση στο κλείσιμο του σχολείου, καθώς η περιοχή παρουσιάζει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, λόγω της ορεινής της θέσης (δυσκολία στη μεταφορά, άσχημες καιρικές συνθήκες, ακαταλληλότητα του σχολείου στο οποίο μεταφέρονται κλπ).
Τελικά, αποφασίστηκε να κλεισθεί ραντεβού στο Υπουργείο Παιδείας, ώστε αντιπροσωπεία από τον Δήμο Βέροιας, με τη Δήμαρχο, τον αντιδήμαρχο Παιδείας και τους τρεις επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων, καθώς και αντιπροσωπεία γονέων και εκπρόσωπος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, να εκφράζουν την καθολική αντίδραση της τοπικής κοινωνίας και των πολιτικών φορέων στην απόφαση αυτή.
![](https://i0.wp.com/lh6.googleusercontent.com/-FZ5fmFBPnMA/TYhhyZ7YXPI/AAAAAAAABrQ/U5KtJ20HZ0g/s320/ds+verias+21-3-2011-vergina-xatziathanasiou.jpg?resize=320%2C213&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/lh6.googleusercontent.com/-IGEgAFBERqs/TYhlJg3n5BI/AAAAAAAABrc/qNi--BYhqC4/s320/ds+verias+21-3-2011-vergina-anorthografo-pano2.jpg?resize=320%2C213&ssl=1)
Το οξύμωρο δε, είναι ότι ένα άλλο σχολείο, στον ίδιο ορεινό όγκο και περιοχή, αυτό του Δασκίου, δεν έκλεισε, επειδή οι λόγοι της μη συγχώνευσης ίσχυσαν σε εκείνη την περίπτωση…
Inveria.gr – Βέροια, Νάουσα, Αλεξάνδρεια, Ημαθία: Νέα, ειδήσεις, σχόλια, σατιρισμός, ανάδειξη θεμάτων που απασχολούν την κοινωνία της Βέροιας και της Ημαθίας γενικότερα